e-Fatura başvurusu genellikle Gelirler idaresi başkanlığının web sitesi üzerinden mali mühür veya e-imza (Gerçek kişiler için) kullanılarak yapılmaktadır. Ancak imzalama araçlarının (Mali mühür veya e-imza ) tedarik veya teslimat sürelerinde oluşabilecek sorunlar nedeniyle İnteraktif Vergi dairesi üzerinden de yapılmaktadır.

Süreçlerin tamamlanması ve cezai yaptırımlar ile karşılaşmamak için bu yöntem Mali müşavirlerimiz ve e-dönüşüm uzmanlarınca sıklıkla kullanılmaktadır. Bir özel entegratör firma ile çalışılıyor ve imzalama araçlarında sorunlar yaşanıyorsa bu yöntem ile Gelirler idaresi başkanlığının e-fatura portalini hızlıca açılarak oluşabilecek sorunların önüne geçilmesinde fayda sağlayacaktır. Bu yöntem ile; e-Fatura, e-Defter, e-Serbest meslek makbuzu, e-müstahsil makbuzu gibi diğer belgelerin başvurusunda da kullanılabilir.

Bu içeriğimiz ilk defa bu yöntemi kullanan kişilerin veya uzun zaman bu yöntemi kullanmadığı için hatırlamakta zorluk çeken kişiler için detaylı olarak hazırlanmıştır.

İnteraktif Vergi Dairesine nasıl girilir?

e-fatura başvurusu

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden e-Fatura başvurusu nasıl yapılır?